Oprawa obrazów

Pełnię piękna każdego obrazu wydobywa odpowiednio dobrana rama. Jest jak dobrze wykonany makijaż lub garnitur szyty na miarę. Ramy seryjnej produkcji, kupione w popularnych sklepach sieciowych często zamiast podkreślić urodę dzieła – albo je przytłaczają rozmiarem lub barwą, albo wprowadzają dysonans estetyczny, który utrudnia obcowanie ze sztuką.

Fabryka Wstążki w Imielinie na Śląsku świadczy usługi oprawy (ramowania) obrazów, nie tylko tych zakupionych w galerii sztuki Anny Marii Rusinek. Przyjmujemy do oprawiania także dzieła z Państwa prywatnych kolekcji – obrazy olejne, obrazy akrylowe, akwarele, gwasze, grafiki, fotografie, plakaty…      

Nadrzędną wartością jest dla nas zawsze zapewnienie należytego stopnia ochrony Państwa dzieła dzięki właściwej dobranej oprawie.  

Jak wybrać ramę do obrazu?

Oprawę każdego obrazu dobieramy indywidualnie. Kierujemy się zasadami kompozycji, ale dużą rolę odgrywa też nasza artystyczna wrażliwość. Obecna bardzo szeroka gama wzorników ram pozwala nam na dużą swobodę doboru. Jeśli jednak istniejące wzory ram wciąż nie pasują do Państwa obrazu – wykonujemy ramy całkowicie od podstaw. Ramy są wykonane z drewna i mogą być okleinowane, bejcowane czy też zdobione i złocone szlagmetalem.

By dobrze oprawić obraz, konieczna jest wizyta w Fabryce Wstążki. Ramy zawsze dobieramy do konkretnej pracy. Decydujące są następujące parametry:

  • rozmiar obrazu,
  • technika wykonania obrazu,
  • styl i tematyka obrazu,
  • tonacja kolorystyczna obrazu,
  • faktura obrazu.

O ile pierwsze trzy parametry można ocenić na podstawie zdjęcia, o tyle dwa ostatnie – decydujące dla ostatecznego efektu – możliwe są do oceny jedynie w bezpośrednim kontakcie.

Zdradzając Państwu rąbka tajemnicy, opiszemy podstawowe zasady, które są punktem wyjścia do pracy nad ramowaniem obrazów. Do obrazów nowoczesnych wybieramy zazwyczaj płaskie, geometryczne profile ram. Obrazy tradycyjne wymagają raczej ciężkich, rzeźbiarskich form. Jeżeli kompozycja obrazu utrzymana jest w barwach zimnych, w pierwszej kolejności myślimy o ramie w srebrnym odcieniu. Odpowiednie będą także zmatowione kolory. Do obrazów utrzymanych w tonacji ciepłych barw pasują przede wszystkim odcienie złota, mosiądzu.

Ile kosztuje oprawa obrazów?

Koszt oprawy obrazu związany jest ściśle z kosztami użytych materiałów. Oprawa obrazu na blejtramie (głównie obrazy olejne, obrazy akrylowe) to koszt tylko i wyłącznie ramy. Zależny jest on od szerokości profilu ramy, producenta i technologii wytworzenia. Ceny zaczynają się już od 30 zł za metr.

Natomiast prace na papierze (m.in. grafiki, akwarele, fotografie) wymagają nie tylko ramy, ale również szyby i zaplecka, czasem także passe-partout. Są to dodatkowe elementy wpływające na ostateczną cenę oprawy.

Próbnik ram

 

r